Telo, duša, duch

Autor: Denisa Mateašiková | 18.1.2015 o 10:07 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  636x

"Byť lepším človekom"

Telo, duša, duch: „Byť lepším človekom“

Úvod

Ak vás zaujal názov môjho nového príspevku, najsamprv vás oboznámim s predbežným plánom jeho obsahu. Rozhodla som sa napísať zopár riadkov o tom, ako zmeniť svoj životný štýl. V pravidelných príspevkoch vás oboznámim s množstvom tém, rád, empirických skúseností atď., s ktorými som si poradila a rada by som moje vedomosti a skúsenosti poslala ďalej. Takto to znie veľmi všeobecne, no v prvom rade mi ide o to, aby ľudia, ktorí nie sú spokojní s tým ako vyzerá ich život nahliadli do svojho vnútra. Ak sa rozhodnete pre zmenu, psychickú i fyzickú, som tu pre vás. Obyčajný človek z mäsa a kostí, žiadny guru, ani vedma, proste by som sa s vami rada podelila o to, čo pomohlo mne a verím, že budete práve z tých zopár vytrvalých,, uvedomelých bytostí, ktoré sa rozhodnú prebudiť. Ak sa však predsa nenájdete, moje riadky vám budú proti srsti, akceptujem to a chápem. Existuje mnoho ciest a práve táto nemusí byť tá vaša.

V nasledujúcich príspevkoch sa s vami úprimne podelím o to, ako na ten kumšt „byť šťastný“. Okrem toho pridám všetko, čo k tomu patrí, čiže sa budem zaoberať otázkami myslenia, stravovacích návykov, pohybu. Poradím vám ako (nie ľahkou cestou!) dosiahnuť viditeľnú a zdravú zmenu hmotnosti, ktorá bude prameniť hlavne zo zmeny nazerania na svet. Krása a harmónia z vás budú sálať do okolia. Podelím sa s vami o to ako sa to darí mne. Hneď v úvode vás upozorňujem, že aj ja som iba na začiatku krásnej i strastnej cestičky k tomu „byť lepším človekom“ a nepokladám sa za niekoho, kto všetko vie, pozná a už sa nemusí ďalej rozvíjať. Práve naopak. Som s vami, na začiatku cesty, možno len krôčik vpred, a práve preto by som rada pomohla tým, ktorí by radi kráčali so mnou. Rozhodnutie podať mi ruku je na vás :  )

Najdôležitejšou informáciou na začiatok je tá, že telo, duša a duch sú späté. V preklade to znamená asi toľko, že akákoľvek zmena, posun, poryv, ktorý nastane na jednej z týchto „rovín“, okamžite zasiahne aj ostatné vrstvy. Keď človek žije neustále strápený, ustráchaný, v strese, je samozrejmosťou, že sa na neho lepia choroby a stretáva ho len ďalšie ne-šťatsie. Keď však začne pracovať na zmene myslenia, pridanou pozitívnou hodnotou je aj to, že mu bude chutiť kvalitnejšia strava a do cesty mu začnú prichádzať pozitívnejšie skúsenosti. Ako je to možné? Myslím si, že nenapíšem nič nové a určite ste to už mnoho krát počuli alebo čítali, no následne uvediem príklady vlastných skúseností. Takže jednoduché rovnice znejú takto: Tvoje myšlienky stavajú tvoju realitu (myšlienky = reálne skúsenosti). Čo ješ, to si (vyvážená výživná strava = pekné telo, zdravie, spokojnosť, čistá myseľ; prázdna neživá strava = choré telo, slabá imunita, nervozita, depresie...). Je to logické, jednoduché a na vlastnej koži som sa presvedčila, že je to pravda. Linearita neexistuje. Je to všetko krásny kruh. Kŕmime sa hmotou, ktorá následne formuje naše telo i myseľ. Myslíme na základe hmoty (ktorú sme zjedli. Ak je jedlo prázdne, myslíme „prázdne“, negatívne.) a vytvárame novú hmotu, našu realitu, náš život. Ten nás „kŕmi“ skúsenosťami, ktoré sme si však vytvorili my samy atď. Zas nepíšem nič nové len toľko, že všetci sme si strojcami vlastného osudu.

Moje nazeranie na život bolo dlhé roky jedna veľká depresia. Niet sa čo čudovať, keď som vyrastala v rodine, kde sa krivdy minulosti nelogicky spájali s každým jedným bôľom súčasnosti. Kde sa smútok a nezdar zajedal sladkosťami. Kde sa hocijaký kopanec v živote hneď spájal s rodinným prekliatím a podobne. Nebudem to zbytočne rozpitvávať. Určite to poznáte. Bedákanie typu, že to by sme neboli my, aby sa nám toto a hento nestalo. Prečo ostatní majú pokojný život a len my kráčame z kaluže do blata atď. Všetky choroby a zlá imunita sú automaticky genetickou záležitosťou a moje šunčičky som zdedila po maminke. Keď človek vyrastá v takejto myšlienkovej polievke, je silne infikovaný a veľmi ťažko mení pohľad na život, ktorý mu bol vštepený. Je to hlboko pod kožou. Trvalo mi čosi cez dvadsaťpäť rokov kým som si uvedomila, že celé je to blbosť! Každý jeden človek má svoje osobné životné smerovanie, ktoré do veľmi veľkej miery vie ovplyvniť. Nezáleží na tom, či má moja maminka nadváhu. Nededí sa nadváha, ale spôsob života a stravovania, ktorý ju spúšťa. Nezáleží na tom, že ktosi tvrdí, že v našej rodine je smola. Ja sa rozhodnem, že v mojej rodine smola viac nebude. Samozrejme sú situácie a skúsenosti, cez ktoré si musíte prejsť, aby ste čosi pochopili, kamsi sa posunuli, a týmto situáciám sa nevyhnete. Záleží však od vášho uhlu pohľadu ako vezmete dané životné skúšky. Či budete bedákať, alebo zaujmete stanovisko s nadhľadom a opýtate sa sami seba: „Čo mi táto negatívna skúsenosť dala? Kam ma posunula?“ Pokiaľ sa aspoň raz nepopálite, nikdy sa nevyliečite! A verte, že tá sila čo príde po prekonaní prekážky, choroby, strasti... bude stonásobná, tisícnásobná.

K zmene životného štýlu sa dostávam náhodou. Náhoda neexistuje. Neverte mi : ) Ono sa to už varilo pre mňa medzi obláčikmi, len som ešte nebola pripravená. Prv som si musela prejsť ťažkými životnými skúsenosťami, aby som dokázala skutočne pochopiť a precítiť tú zmenu, ktorá sa neskôr udiala a deje sa stále. Veľmi rada sa s vami podelím, pekne po poriadku, ako sa formuje moje myslenie k pozitivizmu, ako sa zázračne menia aj moje chuťové bunky, potešujúcim vedľajším efektom je strata tukových vankúšikov (dokonca na tých zdedených miestach!). Stále však upozorňujem, že aj ja sa neustále učím byť lepším človekom a je to skutočne dlhá a namáhavá cesta. Ja si ale hovorím, že niet sa kam ponáhľať. Ak sa to nepodarí stopercentne v tomto živote, narodím sa opäť a napravím, čo mi teraz nie je dovolené napraviť. Tým netvrdím, že sa nesnažím. Momentálne robím všetko, čo je v mojich silách. Aj keď som len človek, ale človek s možnosťami rovnakými ako má každý z vás. Všetci sme si rovní a máme právo byť šťastní. Stačí len skutočne chcieť.

PS: Ak vás zaujali moje písmenká, poteším vás. Pod hlavičkou „Telo, duša, duch“ by som rada prispievala pravidelne konkrétnymi kapitolami na témy, ktoré som zhruba načrtla vyššie. Uvediem svoje skúsenosti, pocity, cestu i výsledky. Som zvedavá kam nás zavedie náš nový písmenkový chodníček. Teším sa na vás a prajem pevnú vôľu a úspechy v rozhodnutí „byť lepším človekom“. Držím vás silno za ruku :  )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?